ckcorp.auto.pl - wypożyczalnia samochodów - logo
ckcorp.auto.pl - menu

Auto zastępcze z OC sprawcy

Brałeś udział w zdarzeniu drogowym, którego sprawcą jest inny kierowca? Twój samochód uległ uszkodzeniu i wymaga naprawy? Na miejscu zdarzenia była policja, która ukarała sprawcę mandatem, a z powodu uszkodzeń samochodu, zabrała Ci dowód rejestracyjny? Skoro tak, twój samochód nie może się legalnie poruszać po drogach publicznych. Miejsce zdarzenia powinien opuścić na lawecie pomocy drogowej, która bezpiecznie odwiezie go do wybranego przez Ciebie warsztatu. Co jednak pozostaje z tobą i twoimi pasażerami?

Samochód zastępczy z OC sprawcy

W takich przypadkach jaki ten opisany powyżej, należy ci się samochód zastępczy z OC sprawcy zdarzenia. Na jak długi czas możesz go otrzymać? Jeśli twój pojazd ma zatrzymany dowód rejestracyjny, to przysługuje Ci on od momentu zdarzenia, aż do czasu odebrania naprawionego samochodu z warsztaty.

Jak uzyskać auto zastępcze z OC sprawcy

W pierwszej kolejności powinieneś zgłosić szkodę ubezpieczycielowi, w którym polisę OC miał zgłoszony sprawca. Można to dokonać telefonicznie, przez internet lub w oddziale. W trakcie tej czynności podajesz informacje dotyczące tego, czy samochód nadaje się do dalszego użytkowania, czy jest unieruchomiony i ma zatrzymany dowód osobisty. Następnie ubezpieczyciel sam może cię poinformować o twoim prawie do auta zastępczego. Możesz go otrzymać od ubezpieczyciela lub wypożyczyć we własnym zakresie w dowolnej wypożyczalni samochodów, również naszej. W tym przypadku muszą jednak być spełnione wybrane warunki.

Maksymalna cena za dobę wypożyczenia samochodu

Jednym z warunków opłacenia faktury za auto zastępcze z wypożyczalni, jest spełnienie kryterium ceny. Towarzystwo ubezpieczeniowe mogą wyznaczyć maksymalną cenę za jedną dobę wypożyczenia samochodu osobowego – nie powinna ona przekraczać np. 100 złotych. Dodatkowo, klasa samochodu zastępczego nie może być wyższa niż klasa samochodu, którego jesteś posiadaczem i które zostało uszkodzone w zdarzeniu. Wypożyczalnie samochodów posiadają duży wybór aut, które możesz wykorzystać w charakterze auta zastępczego. Przysługuje ci ono na cały okres naprawy.

Uszkodzony samochód i nie zatrzymany dowód rejestracyjny

W przypadku jeśli twój samochód, który został uszkodzony w zdarzeniu nie ma zatrzymanego dowodu rejestracyjnego, możesz się nim w dalszym ciągu poruszać. Auto zastępcze możesz natomiast uzyskać na czas, w którym twój samochód będzie naprawiany w warsztacie. Jest to tak zwany czas technologiczny naprawy. Nie obejmuje on czasu potrzebnego na sprowadzenie części. Dopiero po skompletowaniu przez warsztat wszystkich części i materiałów, koniecznych do wykonania naprawy, powinieneś odstawić samochód do warsztatu i na ten czas wypożyczyć auto zastępcze. Pamiętaj również o tym, że nie powinieneś oddawać auto do warsztatu w piątek i wypożyczać samochodu zastępczego na weekend, jeśli naprawa rozpocznie się dopiero w poniedziałek. W przypadku takiego scenariusza, również obowiązuje maksymalna stawka dobowa za wypożyczenie samochodu zastępczego, wynosząca około 100 złotych za dobę.

Powrót do pełnej listy aktualności

Zarezerwuj samochód dostawczy lub osobowy

Za pomocą poniższego formularza możesz szybko zarezerwować wybrany samochód, zadać pytanie o dostępność auta lub uzyskać odpowiedź na nurtujące Cię kwestie. Odezwiemy się w ciągu kilku chwil!