ckcorp.auto.pl - wypożyczalnia samochodów - logo
ckcorp.auto.pl - menu

Czego nie robić z samochodem z wypożyczalni

Kolizja z innym samochodem i naprawa na własną rękę

Uczestnicząc w ruchu drogowym, trzeba się liczyć z możliwością uszkodzenia samochodu i brania udziału w kolizji lub wypadku. Jak się zachować, kiedy dotknęło to również Ciebie i wypożyczony samochód? Wiele osób wpada wówczas w stres i podejmuje nieracjonalne decyzje. Jedną z nich jest próba naprawy uszkodzonego samochodu na własną rękę, np. w zaprzyjaźnionym warsztacie samochodowym. Nie należy tego robić. Dlaczego?

Każdy samochód z wypożyczalni posiada pełne ubezpieczenie OC i AC. Pokrywa ono koszt naprawy na częściach oryginalnych i zgodnie z technologią producenta. Jeśli to Ty byłeś sprawcą zdarzenia, nie musisz się o nic obawiać. Wystarczy zgłosić szkodę w wypożyczalni, a ona poinstruuje o dalszych krokach i sposobie postępowania. Pamiętaj również o tym, że samochody w wypożyczalniach są często pojazdami użytkowanymi w leasingu. Oznacza to, że w rzeczywistości stanowią własność firmy finansującej i ona decyduje o sposobie ich naprawy. Samowolne decydowanie o wykonaniu naprawy i jej sposobie nie mieści się zatem w ramach warunków korzystania na podstawie umowy najmu.

Wykorzystywanie samochodu w działalności taxi

Chodzi jednak o wykorzystanie pojazdu osobowego np. w roli samochodu taksówki. Przewóz taki wymaga specjalnego pozwolenia, które uzyskuje się na samochód. Winien on również dysponować specjalnym ubezpieczeniem na wypadek uszkodzeń zdrowia i mienia pasażerów. Ponadto samochody użytkowane jako taxi, powinny mieć stosowane oznaczania i być wyposażone w tachograf oraz kasę fiskalną. Wykorzystywanie nieprzystosowanego samochodu w roli taxi jest zatem zabronione.

Nie zgłoszenie kradzieży samochodu

Wypożyczając auto, stajemy się za niego odpowiedzialni. Musimy zatem w należyty sposób go zabezpieczać, tak aby nie ułatwiać możliwości jego kradzieży. Kiedy już do niej dojdzie, pamiętajmy o jej zgłoszeniu. Powinniśmy to zrobić niezwłocznie po stwierdzeniu tego faktu. Kradzież należy zgłosić na policję oraz w wypożyczalni. Co się stanie, jeśli wypożyczający zbagatelizuje fakt kradzieży wypożyczonego samochodu? Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, a tym samym wypożyczalnia samochodów może dochodzić pokrycia szkód przez klienta.

Nieprawidłowe parkowanie i odholowanie samochodu na parking policyjny

Jedną z konsekwencji nieprawidłowego parkowania jest odholowanie samochodu na policyjny parking. Jest to dosyć kosztowne, ponieważ do pokrycia jest nie tylko mandat, ale również koszt holowania – lawety, a także koszt pobytu na policyjnym parkingu strzeżonym. Pozostawiając sprawę bez wyjaśnienia i licząc że rozejdzie się to po kościach. W praktyce możesz mieć do pokrycia wiele kosztów: związanych z holowaniem, parkingiem dozorowanym oraz nieterminowym oddaniem samochodu do wypożyczalni. Opłaty mogą wówczas iść w sumy rzędu kilku tysięcy złotych.

Powrót do pełnej listy aktualności

Zarezerwuj samochód dostawczy lub osobowy

Za pomocą poniższego formularza możesz szybko zarezerwować wybrany samochód, zadać pytanie o dostępność auta lub uzyskać odpowiedź na nurtujące Cię kwestie. Odezwiemy się w ciągu kilku chwil!