ckcorp.auto.pl - wypożyczalnia samochodów - logo
ckcorp.auto.pl - menu

Czym się różni wynajem krótkoterminowy od długoterminowego?

Wynajem samochodów to usługa, która na dobre zagościła w naszym społeczeństwie. Z usług wypożyczalni samochodów korzystają zarówno firmy, jak i osoby prywatne. W większości przypadków usługa najmu samochodu dotyczy pojazdów osobowych, ale spora część firm oferuje także wynajem samochodów dostawczych i ciężarowych. Od pewnego czasu można również zauważyć wzrost popularności usługi wynajmu długoterminowego. Czym zatem różni się wynajem krótkoterminowy od wynajmu długoterminowego i dla kogo każda z tych usług jest dedykowana.

Wynajem krótkoterminowy w dalszym ciągu najpopularniejszy

Wynajęcie samochodu z wypożyczalni na czas naprawy naszego samochodu, który oczekuje w warsztacie na naprawę. Wynajem auta na wakacyjny wyjazd, jako samochód zastępczy dla pracowników. Każda z tych opcji kwalifikuje się pod wynajem krótkoterminowy. Jak sama nazwa wskazuje, trwa on niedługi, z góry określony czas – zwykle do 1 miesiąca. Wynajem krótkoterminowy charakteryzuje się dużą elastycznością i tym, że klient ma sporą swobodę w wyborze samochodu, którym będzie się poruszał. Pod wynajem krótkoterminowy zalicza się również wypożyczenie samochodu przez towarzystwo ubezpieczeniowe, które udostępnia je klientowi na czas naprawy pojazdu z polisy AC lub polisy OC sprawcy.

Wynajem długoterminowy alternatywą dla leasingu

Zasady, którymi kieruje się wynajem długoterminowy są zgoła odmienne od tych, które dotyczą wynajmu krótkoterminowego. Pod określeniem wynajem długoterminowy najczęściej rozumiemy wynajęcie samochodu na okres od jednego do kilku lat. Z tego powodu jest to niezwykle korzystna alternatywa dla leasingu operacyjnego na samochody. Dlaczego?

Jakie zalety oferuje wynajem długoterminowy?

Przede wszystkim sposób użytkowania pojazdu jest taki sam, jak w przypadku wynajmu krótkoterminowego. Serwis mechaniczny, przeglądy, wymiana opon i inne naprawy pozostają po stronie właściciela pojazdu, czyli wypożyczalni. Użytkownik, czyli najemca, nie musi o niczym pamiętać poza tankowaniem czy wymianą przepalonych żarówek. W zamian za tak duży komfort użytkowania pojazdu, płaci comiesięczną ratę, którą może w całości księgować po stronie wydatków. Opłata abonamentowa za wynajem nie jest rozbijana na czynniki pierwsze, tylko obejmuje wszystkie wydatki eksploatacyjne ponoszone przez właściciela, które są wliczone w comiesięczną ratę.

Jakie wady może mieć wynajem długoterminowy?

Szczegółowe warunki i zasady eksploatacji samochodu w formule abonamentowej (wynajem długoterminowy), określa umowa. Można w niej spotkać jednak pewne obwarowania, które są podobne do tych, jakie mogą obowiązywać przy najmie krótko terminowym:

·         Limit kilometrów – jest to maksymalna ilość przejechanych kilometrów w trakcie całego czasu trwania umowy. W przypadku przekroczenia limitu, może być naliczana opłata karna.

·         Autoryzowany serwis – to właściciel samochodu decyduje o tym, w jakich miejscach będzie on serwisowany. Aby nie utracić fabrycznej gwarancji, najczęstszym wyborem będzie ASO. Oczywiście ceny tamtejszych usług są wyższe niż ceny w niezależnych warsztatach. Rzecz jasna, wszystkie koszta związane z obsługą samochodu w ASO będą przeniesione na wynajmującego i wliczone do wysokości miesięcznej opłaty abonamentowej.

Powrót do pełnej listy aktualności

Zarezerwuj samochód dostawczy lub osobowy

Za pomocą poniższego formularza możesz szybko zarezerwować wybrany samochód, zadać pytanie o dostępność auta lub uzyskać odpowiedź na nurtujące Cię kwestie. Odezwiemy się w ciągu kilku chwil!