ckcorp.auto.pl - wypożyczalnia samochodów - logo
ckcorp.auto.pl - menu

Samochód z automatyczną skrzynią biegów

Dla osób kochających motoryzację, dzierżawa pojazdu z wypożyczalni może być niesamowitą przygodą i szansą na doświadczenie czegoś zupełnie nowego. Taką możliwość dają np. samochody z automatyczną skrzynią biegów. Dla wielu osób korzystanie z takich pojazdów w codziennym życiu jest niemożliwe. W Europie w dalszym ciągu panuje przekonanie, że najlepszymi samochodami są te, wyposażone w manualną skrzynię biegów. Tymczasem w USA takie pojazdy są niezwykłą rzadkością, a umiejętność ich prowadzenia posiada niewielu kierowców. Tym bardziej warto na własnej skórze przekonać się jak jeździ się samochodem z automatyczną skrzynią biegów. Pożyczenie takiego samochodu na jeden lub kilka dni to najlepsza i najprostsza droga na taki test.

Podstawowe zasady obsługi samochodu z automatyczną skrzynią biegów

·         Dwa pedały – samochody z manualną skrzynią biegów wyposażone są w 3 pedały nożne, odpowiadające za sterowanie gazem, hamulcem i sprzęgłem. W samochodach z automatyczną skrzynią, mamy do czynienia wyłącznie z dwoma pedałami. Jest to gaz i duży pedał hamulca. Oba pedały obsługuje się tylko jedną nogą – prawą. Jest to znacznie łatwiejsze do nauczenia się niż prowadzenie samochodu z manualną przekładnią.

·         Oznaczenia na skrzyni biegów – automatyczna skrzynia biegów obsługiwana jest nieco inaczej niż manualna. Przede wszystkim to automatyczny mechanizm synchroniczny samodzielnie zwiększa i redukuje biegi, zależnie od prędkości obrotowej silnika i prędkości jazdy. W znacznie mniejszym stopniu angażuje to kierowcę i nie odwraca jego uwagi od tego, co dzieje się na drodze. Dźwignia automatycznej skrzyni biegów również może mieć zmienianą pozycję na jedno z kilku położeń. Każde z nich opisane jest literą:

            D – drive, tryb skrzyni biegów, którego używamy do jazdy do przodu,

            R – reverse, bieg wsteczny, używamy go podczas jazdy do tyłu,

            P – park, tryb przeznaczony do unieruchomienia samochodu, np. podczas jego parkowania lub postoju na skrzyżowaniu,

            N – neutral, pozycja odpowiada pozycji luz w samochodach z manualną skrzynią biegów. Samochód na tym biegu może być holowany jechać napędzany siłą bezwładności.

Jakie modele samochodów z automatyczną skrzynią posiadają wypożyczalnie?

Wbrew temu co powszechnie się myśli, są to nie tylko duże i luksusowe samochody. Producenci coraz cześciej wyposażają również małe miejskie auta w automatycznie przekładnie. Jest to spowodowane rosnącym zainteresowaniem takimi pojazdami, szczególnie wśród osób w nieco starszym wieku, którzy doceniają niebywałą wygodę kierowania nimi.

Czy samochody z automatyczną skrzynią biegów są droższe w wypożyczeniu?

Tak. Jest to spowodowane tym, że takie auta w ogóle są droższe w zakupie niż pojazdy ze skrzynią manualną. Wynika to z wyższych kosztów produkcji i bardziej skomplikowanego mechanizmu skrzyni biegów. Jednak porównując ceny wypożyczenia samochodów klasy A i B z manualną i automatyczną skrzynią biegów, różnica w cenie za jedną dobę to około 40 do 50 złotych. Naszym zdaniem nie jest to tak wiele, aby odmówić sobie zupełnie nowego doświadczenia. Polecamy również korzystanie z tej opcji tym osobom, które zastanawiają się nad zakupem samochodu z automatyczną skrzynią, ale nie wiedzą czy będzie im odpowiadać ten styl jazdy.

Powrót do pełnej listy aktualności

Zarezerwuj samochód dostawczy lub osobowy

Za pomocą poniższego formularza możesz szybko zarezerwować wybrany samochód, zadać pytanie o dostępność auta lub uzyskać odpowiedź na nurtujące Cię kwestie. Odezwiemy się w ciągu kilku chwil!