ckcorp.auto.pl - wypożyczalnia samochodów - logo
ckcorp.auto.pl - menu

Stłuczka samochodem z wypożyczalni

Nikt z nas nie chce tego doświadczyć, jednak takie przypadki mogą mieć miejsce. Chodzi mianowicie o stłuczkę z udziałem samochodu z wypożyczalni. Jak należy wówczas postępować, kiedy to my jesteśmy sprawcą lub poszkodowanym i kierowaliśmy wypożyczonym samochodem, który nie należał do nas? Wszystkie informacje na ten temat powinny znajdować się w umowie i regulaminie korzystania z usług wypożyczalni. Poniżej przedstawiamy najczęstszy sposób postępowania, stosowany w takich przypadkach.

Uszkodzenie wypożyczonego samochodu z winy innego kierowcy

Kiedy za uszkodzenie samochodu z wypożyczalni odpowiada inny kierowca, obowiązkiem wynajmującego jest wezwanie na miejsce zdarzenia policji. Jest to konieczne, aby zapewnić łatwiejszą drogę właścicielowi samochodu do uzyskania odszkodowania. Policyjny protokół z miejsca zdarzenia jest bardzo twardym dowodem, który znacznie przyspiesza wypłatę odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe, a w sytuacji nie przyznania się sprawcy do winy, będzie istotnym dowodem w procesie sądowym. W związku z tym, że sprawcą jest ktoś inny, kierowca powinien również sporządzić dokumentację fotograficzną z miejsca zdarzenia, która również może stanowić bardzo poważny dowód w tej sprawie.

Stłuczka wynajętym samochodem z winy wypożyczającego

Jeśli to kierujący wypożyczonym samochodem doprowadził do zdarzenia drogowego, policja nie musi być wzywana, chyba że uczyni to druga strona. W takich przypadkach winny zdarzeniu często musi ponieść tego konsekwencje, czyli zapłacić udział własny w szkodzie. Jest to kwota, która ponosi się niezależnie od rodzaju i wielkości usterki. Może wynosić 500, a czasami i 1000 złotych. Pełne informacje na ten temat zawarte są w umowie wynajmu samochodu.

Postępowanie po zdarzeniu

O każdym uszkodzeniu samochodu z wypożyczalni, należy bezzwłocznie poinformować jego właściciela. W tym celu w samochodzie znajdują się umieszczone w widocznych miejscach naklejki z numerem alarmowym i służącym do uzyskania pomocy. Jeżeli po zdarzeniu drogowym samochód nie nadaje się do dalszej jazdy, wypożyczalni może dostarczyć na miejsce samochód zastępczy lub uzyskać taki od ubezpieczyciela.

Jakie konsekwencje grożą sprawcy wypadku z użyciem wypożyczonego samochodu, który kierował nim pod wpływem alkoholu?

To jedna z częstszych przyczyn wypadków samochodowych w Polsce. Prowadzenie samochodów po spożyciu alkoholu jest zabronione i sprawca, który zdecydował się na to, musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami.

·         Odmowa wypłaty odszkodowania – to sprawca z własnej kieszeni będzie musiał zapłacić za naprawienie szkody, którą spowodował podczas jazdy po spożyciu alkoholu.

·         Sprawa sądowa – kierowca taki trafi również przed oblicze sądu, który najczęściej osądza odebranie uprawnień do kierowania pojazdami i ponowne skierowanie na kurs i egzamin.

·         Pokrycie innych szkód – jeśli podczas takiego zdarzenia uszkodzone zostały inne ruchomości i nieruchomości, sprawca będzie musiał pokryć również ich naprawę. Dotyczy to również poniesienia kosztów leczenia i rehabilitacji osób poszkodowanych.

Powrót do pełnej listy aktualności

Zarezerwuj samochód dostawczy lub osobowy

Za pomocą poniższego formularza możesz szybko zarezerwować wybrany samochód, zadać pytanie o dostępność auta lub uzyskać odpowiedź na nurtujące Cię kwestie. Odezwiemy się w ciągu kilku chwil!